Ураганът Санди – опустошителен при най-ниска степен

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

© NOAA/NASA GOES Project
Антония Михайлова

Защо ураганът Санди, който тези дни бушува над източното крайбрежие на САЩ и Канада, е толкова мощен, макар че му е присъдена едва първа категория – най-ниската за ураганите? Има няколко причини. Първо, ако бурята достигне нивото на ураган, макар и най-слабия, това вече значи, че си имаме работа със стихийно бедствие. Ураганите от първа категория също предизвикват разрушения и отнемат човешки живот.

Необикновеното за този ураган е това, че той е много силен за североизтока в това време на годината. Основната причина Санди да достигне такава мощност е това, че той се е трансформирал от тропически циклон и се е превърнал в извънтропически, казва Крис Дейвис (Chris Davis), изследовател от Университетската корпорация за атмосферни изследвания в Боулдър, Колорадо.

Извънтропическите циклони, тоест циклоните, бушуващи извън пределите на тропиците, са значително по-мощни, отколкото тропическите. Макар че Санди е доста мощен, подобни урагани е имало неведнъж. Странни обаче са неговото разположение и време. Жителите на източната част на Северна Америка не са били свидетели на урагани с такава сила през есента. Обикновено това се случва през зимата.

Поради това, че ураганът обхваща доста голяма територия, по крайбрежието бушуват гигантски вълни, тъй като вятърът тласка повече вода от океана към брега. В някои области, например в района на пролива Лонг Айлънд, северно от Ню Йорк, вълните са били толкова силни, че са залели част от крайбрежието. Ситуацията се усложнила от пълнолунието на 29 октомври, в резултат на което приливът бил по-голям от обичайното.

Ураганът Санди е започнал като тропически циклон, който се е подхранвал от топлата вода и топлия влажен въздух. Тропическите урагани напомнят на топлинни двигатели, които предават топлината от повърхността на океана високо в атмосферата. За разлика от тях извънтропическите урагани се стимулират от разликата в температурите на големи територии – студеният въздух от северозапад и топлият въздух от югоизток се срещат и се превръщат във вихър. Този процес най-добре работи над огромни територии.

 Източник:  Our Amazing Planet

 

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Природа

Оставете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *


*

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори