Останки от свръхнова носят ключови елементи на живота

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

© Mark A. Garlick/Dunlap Institute
Антония Михайлова

Ако цялата материя се е образувала в момента на Големия взрив, а различни елементи са се синтезирали по-късно, то всичко, което съставя живите организми, включително и хората, се е родило вследствие на мощни космически взривове – като например на свръхнови.

Десетилетия наред учените изследват този въпрос, но рядко им се удава да открият преки доказателства, че в останките от свръхнови присъстват ключови елементи на живота.

Наскоро в сп. Science бяха публикувани две статии, разказващи за нови изследвания на астрофизиците. Учените открили в мъглявини, образували се след взрив на свръхнова, аргон и фосфор – елементи, играещи ключова роля във възникването на всичко живо.

Животът, какъвто го познаваме, зависи от съчетанието на много елементи, на първо място въглерод, азот, кислород, сяра и фосфор. Първите четири елемента доста често се наблюдават в облаците прах и газ, останали от взривове на звезди, докато фосфорът е бил открит първи.

„Тези пет елемента имат голямо значение за живота и се образуват само по време на взривове на масивни звезди. Те са разхвърляни из цялата наша галактика и когато се взриви звезда, елементите стават част от други звезди, планети и в крайна сметка – хора“, казва съавторът на изследването Дае Сик Мун.

Фосфорът бил открит при наблюдения на останки от свръхновата Касиопея А. Според изчисленията на учените, взривът се е случил преди 300 години, което е много малко по космически мерки.

Наблюдения на обекта са провеждани с помощта на спектографа, монтиран на петметровия телескоп в обсерваторията Паломар (Palomar Observatory) в Калифорнийския технологичен институт. Подробно описание на изследването е публикувано в сп. Science.

Втората статия, публикувана в същото издание от изследователски екип от Лондонския университетски колеж (UCL), разказва за откритието на йони на аргон, синтезиран по време на взрив на свръхнова, образувала Ракообразната мъглявина.

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Космос

Оставете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *


*

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори