Жените по-трудно се борят със зависимостите

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

Антония Михайлова

Зависимостта от наркотични вещества при жените протича в по-тежка форма – възможно не на последно място поради особеностите на работата на опиоидните рецептори на мозъка.

Известно е, че наркотичната зависимост при жените се развива по-бързо, отколкото при мъжете, и вероятността за рецидив след лечение при жените също е по-висока.

Изследователите от Медицинския колеж „Вейл Корнуел“ при Корнуелския университет (САЩ) са успели да изяснят невробиологичните причини за това.

Макар че експериментите били направени с мишки, има всички основания да се смята, че тук става дума за достатъчно универсално свойство на нервната система и че получените резултати са приложими и към хора.

Развиването на зависимости е свързано с асоциативната работа на нервната система. Безспорно способността да се формират асоциации е много полезно свойство, но когато става дума за наркотични вещества, асоциациите възникват там, където не трябва.

Оказва се, че при женските мишки участъците от хипокампа, свързани с асоциативните връзки, работят различно от тези на мъжките. (Хипокампът е един от главните центрове на паметта в мозъка и от само себе си се разбира, че асоциативното мислене не може да мине без него.)

У особите от женски пол върху работата на асоциативните неврони силно влияние оказвал женският полов хормон естроген. Колкото повече бил той (а нивото на естроген се колебае в хода на менструалния цикъл), колкото по-силни били синапсите между невроните, толкова по-силни били съединенията между нервните клетки и нямало никакви препятствия за провеждането на нервен импулс.

В усилената междуневронна връзка под действието на естрогена важна роля играела системата на опиоидните рецептори. В статия в Journal of Neuroscience авторите пишат, че един от тях, мю-рецепторът, поддържа фоновата активност на невроните при самките, но не и при самците.

Друг, наречен делта-рецептор, стимулира дълговременната потенциация, тоест помага да се съхранят синапсите в работно състояние дори след като изходният дразнител е изчезнал. Под действието на естрогена количеството делта-рецептори при самките ставало три пъти по-голямо, отколкото при самците.

Опиоидните рецептори сработват тогава, когато е необходимо успокоение, да се свали психическата и физиологичната възбуда, да се намали болковото усещане, да се създаде усещане за еуфория. За да се включат, има ендогенни опиоиди, изработвани от самия организъм.

Ако опиоидите започнат да постъпват отвън във вид на даден наркотик, то в резултат се образува здрава нервна верига, която запомня приятните усещания, свързани с приема на веществото.

А тъй като опиоидните рецептори влияят върху активността на асоциативните пътища, то всевъзможни асоциации ще бъдат привързани към наркотичното усещане. В женската нервна система всички тези връзки ще бъдат по-здрави благодарение на естрогена.

Получените резултати може да послужат не само в лечението на наркозависимостите. Много съвременни обезболяващи препарати, работещи с опиоидната система, действат на мю-рецепторите и макар такива лекарства ефективно да снемат болката, те, уви, могат да предизвикат привикване и зависимост.

Изследователите смятат, че може да се създадат други аналгетици, които да въздействат на делта-рецепторите, без да заплашват с наркозависимост.

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Аз, човекът

Коментарите са затворени.

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори