Започва записването на доброволци за заселване на Марс

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

© Mars One
Антония Михайлова

Вече сме ви споменавали за компанията Mars One и за граничещия й с безумие проект да засели Марс с хора, които никога повече няма да се върнат на Земята. Е, същите тези ентусиасти имат съвсем сериозни намерения и преминават от теория към реални действия. Като начало трябва да се съберат доброволци, готови да построят един нов свят на Червената планета.

Участниците в бъдещите мисии трябва да са над 18 години, да са здрави като скали, да имат устойчива психика, да са целеустремени и да са готови да установяват и поддържат взаимоотношения с други хора. Те трябва и да могат да се приспособяват към сложна обстановка, да са любопитни, находчиви и жизнерадостни.

Особени знания и навици от кандидатите за първи колонизатори не се изискват, макар че наличието на такива ще се смята за преимущество при подбора. Заявки се приемат от доброволци от цял свят, но официалният език на мисията е английският.

Финалният подбор на участниците ще се излъчва в телевизионен ефир, след което на бъдещите марсианци им предстои 8-годишна подготовка за полета към Червената планета. Изпращането на първите четирима колонизатори е предвидено за 2023 година.

По-подробна информация за изискванията към кандидатите може да намерите тук.

Да припомним лудата идея за заселването на Червената планета с еднопосочен билет.

© Mars One

Първите хора ще се заселят на Марс през април 2023 г. и ще са четирима. Събитието ще се излъчва в най-голямото в историята на телевизията риалити шоу. За бъдещите мисии Mars One смята да използва само съществуващи, утвърдени технологии, като техните доставчици ще бъдат избрани „въз основа на баланс между цена и качество, а не чрез политически или национални предпочитания“.

В сериозността на този план, който на пръв поглед изглежда фантастичен, са убедени холандските учени от Mars One под ръководството на Бас Лансдорп от Делфтския технически университет. Подкрепят ги личности и специалисти, сред които професорът от университета в Утрехт Герард ‘т Хоофт, получил през 1999 г. Нобелова награда за физика, и Пол Ромер, един от създателите на риалити шоуто „Биг брадър“.

„Когато основателите на „Марс Уан“ за първи път се обърнаха към мен с проекта за усвояване на Марс, помислих тези хора за луди. Какво могат да направят те, ако не го може дори НАСА? Но техният проект с „еднопосочен билет“ ми се стори едновременно завладяващ и отблъскващ“, споделя Пол Ромер.

След като първите заселници се установят на Червената планета, към тях постепенно ще се присъединяват други членове на колонията. Може и да звучи нехуманно, но никой няма да ги прибира от Марс. Напротив, към тях ще се присъединяват все повече космонавти, които към 2033 г. трябва да са поне 20 (веднъж на две години ще бъдат изпращани по четирима души).

Как ще живеят отшелниците на Марс? Вторият пункт от плана включва използване на местните ресурси. Точката на кацане се предвижда да бъде в район с много воден лед, който ще трябва само да се разтопи, за да се използва за пиене, за отглеждане на хидропонни растения и получаване (чрез електролиза) на кислород за дишане.

Третата опорна точка от концепцията на Mars One е използването на соларни панели. За първите четирима космонавти се предвиждат 3000 кв. м панели, които ще бъдат положени директно върху марсианската повърхност. В случай на прахова буря от рода на тези, които толкова досаждат на марсоходите и ограничават тяхната активност, прахта ще се издухва с помощта на устройство, което ще се намира в марсоходи с ръчно управление.

Макар че атомната енергия заема около 1/6 от световната енергетика, създаване на космическа АЕЦ за мисията не се предвижда. Подобна атомна централа трябва да се разработва от нулата, докато лозунгът на Mars One е „Готови сме за полет още сега“.

Но на Марс според специалисти слънчевата енергия не е най-добрият помощник, тъй като слънчевата константа там е 2,25 пъти по-малка, отколкото на земна орбита.

Стъпка по стъпка

През 2013 г. ще започне подборът на бъдещи космонавти, които никога няма да се върнат на Земята. Те ще се тренират в построени за тях копия на марсианското селище.

През януари 2016 г. към Марс ще излети първата мисия с 2,5 т храна на борда. През същата година ще бъде пуснат и спътник за връзка с Марс.

През 2018 г. към Марс ще се отправи робот, който, пътешествайки по планетата, ще избере най-доброто място за колонията.

През 2021 г. ще бъде построен 6-каспулен модул за живеене.

За 14 септември 2022 г. е предвиден стартът на космонавтите, а пристигането им на Марс се очаква през април 2023 г.

През юни 2025-а към тях ще се присъедини втората група.

Към 2033 г. на Марс вече трябва да има поне 20 души и колонията да продължи да се разраства.

Проф. Хоофт обаче твърди, че в проекта няма нищо технически нереално, стига наистина да се намерят ентусиасти, готови да живеят дълги години при гравитация, която е една трета от земната, и да се хранят с хидропонни растения и консерви. Идеята за колонизация на Марс дори изглежда красиво: „Ще се включат само частни фирми – твърди проф. Хоофт. – Никакви пари на данъкоплатци.“ Но при цялата му икономичност полетът към Марс и неговата колонизация изискват значителни финансови ресурси, което не е по силите на нито едно правителство.

Mars One предвижда освен от частници идеята да се финансира и от медия проект, тъй като цялата процедура по подготовката на първия и следващите екипажи ще се излъчва като риалити шоу.

„За да привлечем спонсори, ще създадем привлекателно медийно съдържание около избора на космонавтите, обучението, мисията и други теми“, казва Бас Лансдорп. Според него това ще убеди спонсори и рекламодатели, тъй като от Mars One очакват почти всеки човек на Земята да следи с интерес кацането на първите хора на Червената планета. Заминаването им от Земята, пътуването до Марс и първите месеци там също ще привлекат голяма аудитория. След това няколко пъти седмично зрителите от цял свят ще следят как се справят първите заселници на Червената планета в едно риалити, което никога не свършва.

По материали на Mars One и вестник ПРЕСА

 

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Еврика!

Коментари

  • I do not know how to become volunteer for a return trip to Mars.

    Julian Stanev 9 септември 2015 22:12 Отговор

Оставете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *


*

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори