Търкулва се най-голямата Луна

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

Антония Михайлова

В нощта на 10 срещу 11 август земните жители могат да наблюдават зрелище, което се нарича суперлуние (супер пълнолуние). Това е моментът, когато пълнолунието съвпада с максималното приближаване на Луната до Земята (перигей).

Пълнолунието ще бъде отбелязано на 10 август в 18:11 часа по Гринуич (21:11 часа българско време), а в точката на перигея Луната ще се озове в 17:44 часа по Гринуич – в това време нашият спътник ще се намира на 356 800 км от Земята (минус радиуса на нашата планета).

По време на суперлуние Луната изглежда видимо по-голяма. В северните ширини спътникът ще бъде украсен от оранжеви оттенъци поради това, че в долните слоеве на атмосферата има прах.

Само преди месец наблюдавахме предишното суперлуние. То беше на 12 юли, но тогава разликата между пълнолунието и перигея беше 21 часа. Следващото максимално сближение на Луната със Земята е още следващия месец – на 8 септември (на около 358 300 км), а пълнолунието ще бъде на следващия ден. Това ще е последното суперлуние за годината.

Орбитата на Луната е елиптична и разстоянието между спътника и Земята не е еднакво. То варира от 357 000 до 406 000 км. Перигеят е най-близката до Земята точка от лунната орбита – тогава Луната се приближава до Земята и изглежда по-голяма, отколкото я виждаме при обикновено пълнолуние.

2014 година се оказа богата на такива събития. Ако обикновено суперлунието се случва веднъж на половин година, то тази година тези събития са пет. Суперлуние имаше на 1 и 30 януари и на 12 юли. Астрономите са изчислили, че средно такова явление може да се наблюдава на Земята веднъж на 144 дни. Това събитие не оказва особено влияние на Земята, но предизвиква по-силни приливи.

Не всички суперлуния са еднакви. В някои моменти лунният диск е максимално голям и изразен, както ще се случи в днешната вечер и на 9 септември.

Искрено се надяваме тази вечер да не ни изненада облачно и дъждовно време, за да се насладим на най-близката Луна за годината.

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Синя луна

Коментарите са затворени.

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори