Стивън Хокинг става запазена марка

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

© NASA/Paul Alers
Антония Михайлова

 Стивън Хокинг е започнал процедура по регистрация на своето име като търговска марка. Световноизвестният учен вече е подал необходимите документи в Офиса по интелектуална собственост на Великобритания, където е стартирала процедура по оформяне на правата по търговско използване на неговото име, съобщава Nature.

Средствата, които може да получи ученият за продажбата на изделия с името си, Хокинг възнамерява да даде за благотворителни цели, по-конкретно за борба със СПИН.

Представител на Кеймбриджкия университет, където работи ученият, коментирал тази новина по следния начин: „Това е лична работа на професор Хокинг, а не на университета, но аз смятам, че той е взел правилно решение за защита на своето име.“ Сега в интернет може да се открият сувенири и бельо, на които е изобразен ученият.

Хокинг е известен със своите работи по космология, а също и като популяризатор на науката. Той първи публикува статия, в която съобщава за възможността черните дупки да се изпаряват. Преди него такава възможност е изказвал съветският физик-теоретик Владимир Грибов, а през 70-те години, след посещение в СССР, Хокинг публикува работа, в която предсказва съществуването на лъчение на черните дупки (наречено лъчение на Хокинг в англоезичната литература, а понякога срещано като лъчение на Грибов-Хокинг в руската).

Това лъчение предполага изпарение на черните дупки вследствие на квантови флуктуации, свързани с образуването на двойки виртуални частици. Едната частица от тази двойка отлита от черната дупка, а другата – с отрицателна енергия – попада в нея.

Ученият е автор и на научнопопулярната книга „Кратка история на времето“, издадена за първи път през 1988 г. Тя е безспорен бестселър и най-продаваната научнопопулярна книга в света, а към края на 2010 година тиражът ѝ е надминал 20 млн. екземпляра на повече от 35 езика по света.

На 21-годишна възраст Хокинг заболява от амиотрофична латерална склероза, която приковава учения към инвалидната количка. Сега световноизвестният физик общува с околния свят чрез компютърна програма и гласов синтезатор, разработени от компанията Intel. Датчик в очилата на Хокинг следи движенията на единствения останал активен мускул на бузата на физика и му предлага думи от падащо меню на екрана на компютъра.

Заболяването не пречи на учения да продължава да работи и да публикува научни работи. Освен Хокинг, следвайки примера на Джоан Роулинг и Дейвид Бекъм, друг известен популяризатор на науката – Брайън Кокс, също възнамерява да регистрира името си като търговска марка. В момента кукли, чашки и тениски с изображението на учения се продават без негово съгласие в Amazon.

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Синя луна

Коментарите са затворени.

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори