Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Стимулация връща съзнанието на хора в кома

28 февруари 2014 г. в 00:08
Последно: 28 февруари 2014 г. в 00:50

Ако човек, намиращ се в будна кома или във вегетативно състояние, бъде подложен на транскраниална електростимулация (ТЕС) на мозъка, съзнанието му може да се върне – макар и за кратко.

Хората в будна кома могат да съществуват така седмици или години, почти без да реагират на външния свят.

Всъщност будната кома не се различава от псевдокомата, когато от човека може да се очаква само да мръдне с ръка, крак или очи (с тази разлика, че при псевдокомата от съзнанието вече няма и помен, а външните реакции са следствие от рефлекторни, автоматични процеси, протичащи в мозъка).

Случва се хората да излизат от будната кома, но това винаги е почти чудо. Или дори просто чудо.

Изследователите от Лиежкия университет (Белгия) успели да открият начин да контролират това чудо. В опитите на Стивън Лорис и колегите му хора, изпаднали в будна кома, реагирали на външни дразнители с движение на ръце и очи. И дори отговаряли на въпроси.

Учените приложили транскраниална електростимулация, при която определени зони от мозъка се стимулират със слаб ток без хирургична намеса. Опитът бил проведен с 55 болни, намиращи се или в будна кома, или във вегетативно състояние. Електродите били поставяни така, че стимулацията да е насочена към дорсолатералния префронтален кортекс, който отговаря за паметта, вземането на решения и други „съзнателни“ процеси.

Стимулацията продължавала 20 минути и това позволило да се пробуди съзнанието на 13 души в будна кома и двама във вегетативно състояние – което е особено впечатляващо, тъй като във вегетативно състояние съзнанието изчезва бързо и колкото повече време минава, толкова по-трудно е да се възстанови то.

Признаците на връщане на съзнанието били умерени, но двама болни успели да отговорят на въпроси с кимане на глава и движение на очи. Другите просто изпълнявали това, което им казвали – например да стиснат ръка или да размърдат глава.

Сред тези, с които бил проведен опитът, имало най-различни болни. При някои травмата на мозъка била отпреди няколко седмици, други били прекарали в будна кома не една година. Съзнанието се пробуждало и при едните, и при другите, но ефектът бил, уви, временен – след два часа човекът отново се връщал в състояние на кома.

Защо транскраниалната стимулация сработва по този начин върху болните? Може ли нейният ефект да се продължи? Ще има ли някакви странични ефекти? Изследванията в тази насока продължават и е възможно скоро лекарите да успяват да връщат такива хора в нашия свят.

Резултатите от изследванията на учените ще се появят в сп. Neurology.

Това не е първият случай, в който болни са излизали от безсъзнание под някакво медицинско въздействие. През 1999 година внезапно се пробудил човек, който дотогава бил във вегетативно състояние. Той се събудил от золпидем – сънотворно, което му давали, за да не се движи много активно нощем. Първия път пробуждането му било кратко, но сега този човек може да общува с околните в продължение на 10 часа.

Вижте още:

Как се определя нивото на съзнание по време на кома

Учените нямат отговор на въпроса, защо сънотворното е дало такъв ефект. В друга статия, която Стивън Лорис и колегите му публикували в Functional Neurology, се казва, че золпидем не оказал никакво съществено влияние върху състоянието на 60 болни с увреждания на мозъка. В някои случаи обаче мозъкът реагира на лекарството по нестандартен начин.

NewScientist

Категории на статията:
Синя луна