Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Най-черният материал в света e аналог на черна дупка

17 юли 2014 г. в 00:05
Последно: 16 юли 2014 г. в 22:02

Инженери физици от британската компания Surrey Nanosystems са представили нова разработка – уникален материал с името Vantablack, който се смята за най-черния в света.

По думите на разработчиците той поглъща практически цялата светлина, освен нищожните 0,035%, които се отразяват от неговата повърхност. Това интересно свойство прави Vantablack напълно невидим.

Научната преса вече е кръстила материала изкуствена черна дупка. Такава мощна гравитация като истинска черна дупка Vantablack, разбира се, не притежава, но със светлината прави същото, което и космическите чудовища – поглъща я и не я изпуска.

Друга интересна особеност на новия материал е в това, че дори огънат отстрани той си изглежда плосък, тъй като за очите всички извивки остават незабелязани.

„При огъване на Vantablack наблюдателят очаква да види вдлъбнатини и гънки, но вместо това той вижда илюзия за съвършено тъмен отвор в пространството“, разказва съавторът на изследването Бен Дженсен, който е и технически директор на компанията Surrey Nanosystems.

Опити за създаването на абсолютно черен материал вече са правени неведнъж. През 2008 година екип от Политехническия институт „Ренселър“ представилил материал, който отразявал само 0,045% от светлинните вълни, но разработчиците от Surrey Nanosystems успели да надминат този рекорд.

© Surrey Nanosystems

Особените свойства на материала са отразени в неговото название. Vanta се явява акроним от словосъчетанието vertically aligned carbon nanotube arrays, тоест „вертикално изравнени масиви от въглеродни нанотръбички“.

Въглеродните нанотръбички били създадени от учените в лаборатория с алуминиево фолио при ниски температури. Те са плътно преплетени, което позволява на светлината да прониква вътре, но много малко количество, предимно в ултравиолетовия, инфрачервения и микровълновия спектър – се отразяват от тази „гора“.

Такъв свръхчерен материал снижава нивото на разсеяната светлина, а също 7,5 пъти по-добре от медта провежда топлина и се явява 10 пъти по-здрав от стоманата. Затова той има редица потенциални приложения, включително като „шапка невидимка“ за военни обекти, които е необходимо да се скрият.

С него може да се покрива вътрешната част на чувствителни телескопи, предназначени за откриване на бледи и далечни обекти. И накрая, той може да се прилага за повишаване на производителността на слънчеви панели и инфрачервени датчици.

Категории на статията:
Технологии