Лекарства ще се изпитват върху пулсиращ фрагмент от сърце

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

В центъра – образец на сърдечния мускул.
© Coventry University
Антония Михайлова

В Университета на Ковънтри (Великобритания) е разработен революционен начин за тестване на нови лекарствени препарати. Предлага се изпитването им върху образци от сърдечен мускул, които се съкращават както при естествено биене на сърцето.

Доктор Хелън Мадок, специалист по сърдечносъдова физиология и фармакология от Изпитателния център за приложни биологични науки при университета на Ковънтри, е автор на изследването, което в бъдеще може да спаси живота на хиляди пациенти и да подобри качеството на тяхното лечение.

Страничните ефекти, които оказват много препарати върху сърдечносъдовата система, се явяват една от основните причини за това, че лечението се оказва безуспешно. Единственият начин да се открият страничните ефекти е тестването на лекарствения препарат върху пациенти доброволци в хода на клинични изпитания.

Разработената от д-р Мадок технология за изпитание на лекарствени препарати in vitro, над която тя работи почти десет години, предвижда изпитанията да протичат в лабораторни условия, а не върху живи организми.

При това се използва образец от жива тъкан на сърце, прикрепена към специален стенд апарат, позволяващ на мускула да се съкращава и разпуска под действието на електрични импулси, имитиращи биохимичната дейност на сърцето.

В закрепената по такъв начин мускулна тъкан може да се въвеждат тестваните лекарствени препарати, за да се определи: оказват ли те негативно въздействие върху съкратителната способност на сърдечния мускул (а следователно влияят ли негативно на сърцето като цяло).

Досега подобни изпитания са провеждани само инвитро, тоест на живи същества, и често с неубедителни резултати.

Тази „имитираща сърдечносъдова система“ представлява най-реалистичният и съвършен до днес модел на динамиката на сърдечния мускул. Тя дава възможност на учените, заобикаляйки дългия и трудоемък етап на изпитанията върху животни и хора, бързо и евтино да установяват негативните последствия, които потенциално могат да оказват едни или други медицински препарати върху организма на човека и в най-кратки срокове да пускат на пазара наистина ефективни лекарства.

За да пристъпи към внедряването на своята иновационна технология във фармацевтичната промишленост, д-р Мадок е основала при университета на Ковънтри компанията InoCardia Ltd, която вече е получила инвестиция в размер на четвърт милион лири от Mercia Fund Management.

Сега InoCardia Ltd води преговори с една от най-големите международни корпорации за прилагане на „имитиращата сърдечносъдова система“.

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Технологии

Коментарите са затворени.

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори