Ксенон и аргон са приравнени към допинг

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

© Phillip Slawinsk
Антония Михайлова

Експерти по допинга въведоха забрана върху използването на инертни газове за подобряване на резултатите.

Все още обаче не е създаден ефективен тест за спортисти, „употребяващи“ ксенон и аргон.

Новата забрана е приета от Световната антидопингова агенция (WАDА), която провежда проверка за наличие на забранени препарати в организма на спортистите.

Смята се, че атлетите могат да вдишват така наречените благородни газове, за да стимулират изработването на еритроцити, повишаващи издръжливостта. Но както съобщават представители на агенцията, експерименталният тест, който да установява употребата на въпросните газове, още не е готов.

Във WADA смятат, че съществуват достатъчно причини за въвеждане на забрана за подобни газове. Например в началото на тази година медиите съобщили, че руски спортисти използват газове в продължение на много години като средство за повишаване на издръжливостта преди международни състезания.

Вдишването на ксенон в смес с кислород повишава издръжливостта, тъй като такава смес увеличава производството на белтък, известен като HIF1. Този процес на свой ред стимулира изработването на природен еритропоетин (ЕПО), който регулира количеството червени кръвни клетки. Колкото повече са тези клетки, толкова повече е кислородът в кръвта и следователно толкова по-висока е спортната издръжливост.

Допингът с използването на изкуствен ЕПО бил една от най-големите заплахи за спорта в последните 20 години. Забраната за използването на този препарат провокира разработката на други методи, включително такива, в които се използват ксенон и аргон.

В началото на 2014 година изпълнителният комитет на WADA реши да забрани тези два газа – списъкът се попълни с тях през август. Представителите на агенцията уверяват, че имат информация, че тези газове са прилагани от спортисти, участвали в много големи мероприятия.

Забраната е въведена, но сега предстои агенцията да се справи с нелека задача – да разработи тест, който ще установява използването на ксенон и аргон. Не бива да се забравя, че ксенонът например присъства в малки количества във въздуха, който дишаме, а също се използва в много страни като анестезиращо средство. Разработчиците на теста дори не са сигурни, че могат да завършат своя проект до края на 2014 година.

Интересно е, че представителите на агенцията не са дръзнали да забранят използването на кислородни палатки (oxygen tent) и хипоксични камери, които влияят на кръвта по аналогичен начин. Някои специалисти по спортна медицина смятат, че такива способи с нищо не се отличават от ксенона – възможно е дори ксенонът да е по-безопасен, тъй като хипоксичните камери могат да предизвикат сърдечна недостатъчност, както и увреждания на ушите и белите дробове.

Както съобщава BBC, съществува вероятност, че WADA разполага с информация, че ксенонът може да въздейства върху спортистите и по други пътища, тоест не само да повишава тяхната издръжливост.

Освен това ксенонът и аргонът са само върхът на айсберга – в списъка рано или късно могат да се появят всякакви газове, активиращи изработването на HIF1.

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Синя луна

Коментарите са затворени.

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори