Как изглеждат нервите в детайли

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

Кълбо от нерви.
© EMBL/L.Castaldi
Антония Михайлова

Учените са публикували най-подробните снимки на нервните окончания на мишки, като за първи път прилагожили към живи неврони методика с давност десетки години.

На снимките са изобразени отделни нерви, осезателни рецептори и космени фоликули, оцветени в ярки флуоресцентни цветове. Всичко това повече прилича на съвременно абстрактно изкуство, отколкото на модерна микроскопия.

Сега вече можем да видим това, което никога преди никой не е виждал. Високата резолюция позволява да се разгледат отделни елементи, казва Пол Хепенщал от Европейската молекулярнобиологична лаборатория (EMBL) в Италия.

Хепенстол казва, че любимата му снимка е тази, която демонстрира стотиците нервни окончания, разположени непосредствено под кожата.

Любимата снимка на Хепенщал. Тя демонстрира стотиците нервни окончания, разположени непосредствено под кожата.
© EMBL/L.Castaldi

Изображенията, получени от специалистите от EMBL, впечатляват дори само заради това, че образците от кожа са резистентни към анализ с микроскопия.

Нервните окончания (в червено) се формират в „кошница“ около основите на всеки космен фоликул (синьо).

Проблемът е, че това е изключително непроницаема тъкан. В нея много трудно се въвеждат антитела и знаци. Тя също така има фонова флуоресценция. Затова, ако осветявате тъканта със син цвят [при обичайна визуализация], тя флуоресцира в зелено. В резултат е невъзможно да се разгледа каквото и да било, обяснява изследователят.

Нервни окончания.

Така наречената методика SNAP-tagging решава този проблем с помощта на специален белтък, образуващ изкуствени форми, способни да преминават през кожната бариера и да бъдат видими на флуоресцентен фон. Благодарение на тази комбинация химични и биологични свойства ние можем да наблюдаваме удивителните изображения.

Оцветени в червено нерви.

Но работата на учените не завършва с това. Хепенщал казва, че крайната му цел е да открие отделни неврони и да ги запечата в действие.

„Бих искал да надникна в главния или в гръбначния мозък. Първо да осветя тъканта, а след това да видя нервните вериги. Сега ние просто наблюдаваме какво представляват те. Но искаме също така да видим как се предават сигналите по нервните влакна“, обяснява ученият.

 

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Синя луна

Коментарите са затворени.

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори