Как е изглеждала най-голямата катастрофа на Земята

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

Сравнение на размерите на астероида Чиксулуб (А), космическия гигант, сблъскал се със Земята преди 3,2 млрд. г. (Б), и връх Еверест (В).
© Geochemistry, Geophysics and Geosystem
Антония Михайлова

За да разберем колко е беззащитно човечеството пред лицето на внезапна астероидна катастрофа, е достатъчно да погледнем Аризонския кратер.

Дупката с диаметър повече от километър и дълбочина 229 метра се е появила преди около 50 000 години след падане на 50-метров астероид с маса около 300 000 тона.

Но дори този случай изглежда нищожен в сравнение с истинския „Армагедон“, случил се на нашата планета преди около 3,2 млрд. години, когато на територията на съвременна Южна Африка паднал астероид с диаметър от 37 до 58 км.

Учените от Станфордския университет наскоро са реконструирали последствията от едно от най-страшните събития в историята на Земята.

Както става ясно от статия, публикувана в Geochemistry, Geophysics and Geosystem, огромно космическо тяло се врязало в нашата планета със скорост 20 км/с. В резултат се образувал кратер с диаметър почти 500 км. Това е два и половина пъти повече от 150-километровия кратер Чиксулуб в Мексико, който е оставен от десеткилометров астероид, а за него се смята, че е унищожил динозаврите.

Чудовищният удар е предизвикал сеизмични вълни, няколко пъти по-силни от най-мощните регистрирани земетресения. Според специалистите колебанията на повърхността в продължение на 30 минути са усещани във всяка точка на планетата. Поредица от мощни подземни трусове породила в океана цунами, които залели голяма част от съществуващата тогава суша.

„Знаехме, че това е бил мощен удар, но не знаехме колко е бил мощен“, казва геологът Доналд Лоу, който взел участие в изследванията. Преди 10 години той изследвал участък от древна континентална кора в Южна Африка, известна като Кратон Каапваал.

В най-древните породи на планетата ученият открил несвойствени скални образувания. Тогава и прозвучала версията, че тази област носи следи от сблъсък с извънземен обект. В подкрепа на това предположение говорят и необичайните разломи на земната кора.

Сега, с моделиране, изследователите за първи път успели да възстановят подробностите от древната катастрофа. Те смятат, че падането на астероида е било в края на периода на Късната тежка бомбардировка, когато Земята и Луната редовно били подлагани на атаки от Космоса.

Разбира се, за повече от три милиарда години ерозията и тектонските процеси почти напълно са изтрили от лицето на Земята следите от катаклизъма и изследователите не могат да определят с точност неговия епицентър.

Ако резултатите от изследването са верни, сблъсъкът вероятно е повлиял на последвалите тектонски процеси на нашата планета. Интересно е, че според теорията за зараждането на живота първите организми са се появили горе-долу по същото време. А в околностите на град Барбертон са откривани останки на едни от най-ранните изкопаеми организми от вида Archaeospheroides barbertonis, чиято възраст се оценява на 3,2 млрд. години.

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Природа

Коментари

  • Грешка е, разбира се, поправих се. Моля за извинение.

    Антония Михайлова Антония Михайлова 17 април 2014 09:41 Отговор
  • Има грешка в статията, вероятно са сбъркани мерните единици. Чиксулуб няма как да е оставил 150м. кратер, вероятно става въпрос за километри, въпреки, че съм чел две мерки за кратера, между 180-200км. Голям катаклизъм, но последствията от него а не самото му падане са предизвикали смърта на динозавнрите. Сто метрови цунами, рязко повишаване на температурата, много прах в атмосверата скриваща слънцето, последвалата ядрена зима или по правилно казано кратък ледников период, унищожава организмите с които се хранят динозаврите а като няма с какво да се хранят измират и те. Но все пак този Метеорит е нищо в сравнение с катаклизма през Перм. Ето тогава Земята е била на косъм, да се превърне в мъртва планета без нито един жив организъм. И този катаклизъм не идва от небето а от Земята. Сибирските капани през Перм, са показали, че опасноста не винаги идва от космоса..

    Рашко 17 април 2014 09:12 Отговор

Оставете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *


*

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори