Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Големият взрив или Голямата кристализация

8 октомври 2012 г. в 15:08
Последно: 4 април 2016 г. в 12:07

Началото на Вселената е било особен процес, подобен на превръщането на водата в лед, а не Голям взрив. Така смятат група теоретични физици от Мелбърнския университет и RMIT University.

Учените са на мнение, че изучаването на характерните за всички кристали (включително и леда) пукнатини и цепнатини може да направи революция в разбирането ни за природата на Вселената.

Водещият изследовател на проекта – Джеймс Куеч, разказва за тази нова теория в дългия списък от опити на човечеството да разбере произхода и природата на Вселената.

„Древногръцките философи са размишлявали върху това от какво се състои материята. Била ли е тя една субстанция, или се състои от отделни атоми? Благодарение на мощни микроскопи сега знаем, че материята се състои от атоми”, твърди физикът.

„Алберт Айнщайн предполага, че пространството и времето представляват континуум и тяхното течение е непрекъснато, но ние смятаме, че на малки мащаби това не е вярно.

Нова теория, известна като Квантова графитност, гласи, че пространството се състои от неделими строителни блокове, подобни на малки атоми. Тези неделими блокчета може да се сравнят с пикселите, от които се състои изображението на екрана. Сложността се състои в това, че тези строителни блокчета на пространството са много малки, затова е невъзможно да се видят пряко.”

Но Джеймс Куеч и колегите му вярват, че са разработили начин за откриване на косвени доказателства за тяхното съществуване.

„Представете си ранната Вселена във вид на течност – казва той. – След това, при изстиването й, тя „кристализира” в три пространствени и едно времево измерение, които ние наблюдаваме днес. Ако тази теория е вярна, то с изстиването на Вселената може да се очаква формирането на пукнатини, подобни на тези, които се образуват при замръзването на водата.”

Доц. Ендрю Гринтри от RMIT University добавя, че тези дефекти може да се окажат видими.

„Светлината и другите частици ще се изкривяват или отразяват при среща с подобни дефекти, затова на теория можем да открием тези свойства”, твърди той.

Екипът учени е направил изчисления и ако предсказанията им се потвърдят експериментално, то въпросът за това еднородно ли е пространството, или се състои от малки неделими частици, ще бъде решен веднъж завинаги.

Изследването е проведено със средства на Australian Research Council и е публикувано в сп. Physical Review D.

Източник: Phys.org

Категории на статията:
Космос