Гигантски подземен град е открит в Турция

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

© Murat Kaya/Anadolu Agency
Антония Михайлова

В Източна Мала Азия, на територията на съвременна Турция, е разположена провинция Кападокия.

Тази локация е нахока за археолозите – учените са открили тук гигантски древен подземен град, където при необходимост можели да се скрият почти 20 000 души.

Градът представлява огромна пещера, стените му са от пластични вулканични породи – туфи. В стените са издълбани над 250 убежища, в които можели да се приютят хора.

Пещерата е открита под хълма на Невшехир и е от ранната византийска епоха. Този регион продължава да е слабо изучен, но първоначалните изследвания показват, че подземният град може да съперничи по мащаби с Деринкую – най-големия подземен град от разкопаните днес.

Новото откритие е направено случайно. През 2013 година започнало събаряне на стари постройки, по време на което били открити входове в мрежи от стаи и тунели. Проектът бил замразен и властите на града поканили археолози и геофизици, които започнали изследване.

„Първото подсказване за произхода на подземната мрежа беше открито в старинни документи – описваха се 30 големи тунела за прокарване на вода в този регион“, разказва кметът на град Невшехир Хасан Унвер.

Вече през 2014 година учените открили система на няколко нива, състояща се от жилищни помещения под земята. Освен „спални“, в града имало кухни, изби, параклиси, стълби и работилници по производство на маслени лампи от времената на ранната византийска епоха.

© Murat Kaya/Anadolu Agency

Археолозите разкопали различни артефакти, воденични камъни, каменни кръстове и изделия от керамика. Анализът показал, че градът е използван активно от жителите на Невшехир от ранната византийска ера до османското завоевание.

До днес археолози и геофизици са провели системен обзор на зона от четири квадратни километра. Методите за геофизично съпротивление и сеизмична томография позволили да се установи, че общата площ на подземния град достига 460 000 квадратни метра, а тунелите може да се спускат на 113 метра дълбочина. Ако тези данни се окажат верни, то рекордът на подземния град Деринкую ще бъде надминат.

„И все пак не сме сигурни, че нашите анализи са 100% точни. Засега е невъзможно да се каже колко голям е подземният град Невшехир, но ние ще продължим изследването“, казва водещият автор Мурат Гюляз, директор на музея на Невшехир.

Както и Деринкую, подземният град Невшехир е бил оборудван със система за водоснабдяване и вентилация, което е позволявало на хората да остават там за по-дълъг период от време.

Историците смятат, че когато над града е надвисвала заплаха, жителите са вземали животни и запаси и са се барикадирали с каменни плочи в тези подемни пещери. Те оставали там, докато опасността не преминела.

Източник: Vesti.ru

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Синя луна

Коментарите са затворени.

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори