Геолози потвърдиха легендата за тайфуни камикадзе

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

© Walters Art Museum
Антония Михайлова

Американски учени доказаха достоверността на патриотичната японска легенда за „божествения вятър“ (камикадзе) – изпратени от боговете тайфуни, помели без бой двете огромни монголски флоти, изпратени за завоюване на Япония в края на XIII век.

Геолозите решили да проверят истинността на легендата и извадили две хиляди годишната история на наводнената крайбрежна ивица на остров Кюшу. Учените работили с дънни наноси на езерото Даидзя: взети оттам проби показват кога и колко често огромни вълни са заливали брега и са стигали до езерото.

Открити били свидетелства за два случая на катастрофални наводнения в края на XIII век, което съвпада с традиционната датировка на двата неуспешни опита за нахлуване в Япония.

Реконструкцията показала повишена честота на наводненията в региона от 250 до 1600 г. и обилие от тайфуни в периода на монголските завоевания (XIII век). Учените смятат, че бурите са гонени към японските брегове от силен Ел Ниньо, и подчертават колко важни геополитически последствия може да имат климатичните промени.

Да нахлуе в Япония, се опитва внукът на Чингис хан – Кубилай. И двата пъти (през 1274 и 1281 г.) за кратък срок се събирали мощни флоти – втората се смята за най-голямата в историята на човечеството до десанта на съюзниците в Нормандия през 1944 година.

Но нямащи никакъв опит в мореплаването, навигацията и морските сражения, армадите на континенталната империя били победени както от доста по-маневрения японски флот и отбранителни сили, така и от силния вятър.

© Phys.Org

Монголските набези – единственият за века значителен външен конфликт, засегнал територията на Япония – са изиграли важна роля във формирането на националното самосъзнание на японците.

Националистически историци подчертават, че монголците са спрели поражението без бой – възникналият в тази връзка термин „камикадзе“ впоследствие е използван в годините на Втората световна война.

Изследването е представено в сп. Geology.

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Синя луна

Коментарите са затворени.

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори