Електронните цигари са по-опасни, отколкото изглежда

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

Антония Михайлова

Така наречените електронни цигари печелят все по-широка популярност и се рекламират едва ли не като безвредни заместители на обикновените цигари.

Поради липсата на продукти на горене електронните изпарители не съдържат канцерогенни смоли и позволяват на пушача да получи както необходимата му доза никотин, така и удоволствието от процеса на пушене, както се твърди – практически без да нанася вреда на белите дробове.

Освен това изпарителите не разпространяват неприятни миризми, не могат да станат причина за пожар и са безопасни за околните.

Но агресивната реклама на електронни цигари в резултат е довела не само дотам доста осезаем процент от пушачите да се откажат от тютюна в полза на изпарителите. Възникнала е тенденция, когато непушачи, опитали „безвредните“ електронни цигари, впоследствие да преминават към истински.

Освен това възможността да се използва изпарителят на всяко място и по всяко време кара хората да пушат по-често и да поемат по-големи дози никотин, отколкото с традиционните папироси.

Действието на електронните цигари върху дробовете все още не е изучено докрай, но лекарите смятат, че причина за заболяване може да стане не само цигареният дим, но и „безвредните“ никотинови изпарения.

Последни изследвания са доказали цитотоксичност на течностите, използвани в изпарителите, освен това в изпаренията били открити такива вредни вещества като формалдехид, толуол, кадмий и олово. Заедно с парите пушачът получава и доза азотен диоксид, който може да доведе до влошаване на функцията на дробовете и повишава риска от сърдечен пристъп.

Пропиленгликолът, благодарение на който се образува ефектът на вдишвания и издишван дим, се прилага с такава цел и в сценичното оборудване и на опаковките с него винаги пише, че следва да се избягва вдишване на изпаренията и продължителното въздействие.

Накрая, да не забравяме, че самият никотин не може да се нарече полезно за организма вещество, а някои любители на електронните цигари употребяват от него по-големи дози, отколкото закоравелите пушачи на традиционни цигари.

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Синя луна

Коментарите са затворени.

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори