Депресията ускорява стареенето
Депресията ускорява стареенето на човека, съкращавайки в клетките му особени участъци от ДНК, които защитават молекулата от увреждане, се казва в статия, публикувана в сп. Molecular Psychiatry.
„Душевните мъки, които изпитват хората, страдащи от депресия, съществено влошават „износването” на човешкото тяло, ускорявайки неговото стареене”, пояснява Йосине Верхувен от Амстердамския свободен университет.
Верхувен и колегите й измерили дължината на теломерите на 1900 души, страдали от депресивни разстройства в даден период от живота си, и на 500 души, които не били подлагани на депресии. Възрастта на доброволците била между 18 и 65 години.
Теломерите са крайните участъци на хромозомите, намиращи се в ядрото на вряка клетка от човешкия организъм. Те защитават ДНК от увреждания. При всяко деление на клетката те стават по-къси, а когато тяхната дължина се окаже недостатъчна за ново деление, клетката загива.
Учените открили, че теломерите при хората, които страдали от депресивни разстройства, били по-къси, отколкото при здравите участници в изследването. Колкото по-силни били симптомите на психическо разстройство и колкото по-дълго се съхранявали те, толкова по-къси били теломерите.
Учените измерват дължината на теломерите по количеството съставящи ги „градивни елементи” ДНК, наречени сдвоени бази. Нормалната дължина на теломера на здрав човек средно е 5540 базови двойки. Животът намалява с една година от теломерите на 14 такива двойки.
Учените открили, че при хората, страдащи от депресии, средната дължина на теломерите е 5460 базови двойки. Това означава, че психическото разстройство е ускорило стареенето на техния организъм с няколко години. Тази зависимост се запазва дори с отчитане на други фактори, ускоряващи стареенето, като например излишно тегло, пушене, употреба на алкохол.
Учените смятат, че резултатите им могат да обяснят защо хората, страдащи от депресии, са по-подложени на болести, които обикновено идват с възрастта – слабоумие, рак, диабет тип 2.