Да си хванеш и примъкнеш астероид

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

© NASA
Антония Михайлова

Апарат на НАСА ще пренесе небесното тяло на лунна орбита, където ще го изследват астронавти.

НАСА е публикувала шест нови документа, в които се описват плановете на агенцията по оборудване на космическа експедиция, предвиждаща доставката на астероид на лунна орбита.

Те били представени на Международния конгрес по астронавтика, състоял се в Торонто от 29 септември до 3 октомври.

Американците планират да изпратят към астероид роботизиран космически апарат в рамките на инициативата ARM („Експедиция по преориентация на астероид“). В задачите ѝ ще влизат среща, захващане и буксировка на обекта на далечна лунна орбита с обратно движение.

Това трябва да се случи в края на десетилетието – около 2020 година. С изследването на космическия обект ще се заемат астронавти, които ще прелетят до него на кораб Orion, изстрелян с ракета носител Space Launch System.

В публикуваните документи техните автори разказват на какъв етап се намира сега разработката на експедицията. Една от най-важните разработки, споменавана в тях, е слънчевият електроракетен двигател (SEP), който е необходим за извършване на далечни космически прелети към Марс и други планети от Слънчевата система.

SEP осигурява реактивна тяга от електромагнитните полета, ускоряващи йоните – заредени частици. Електричеството на двигателя се осигурява от слънчеви батерии.

Със SEP може съществено да се намали обемът на горивото, което космическият апарат трябва да носи на борда си, освен това колкото по-тежък е космическият кораб, толкова по-скъпо и сложно е изстрелването му от повърхността на Земята. В документите на НАСА се предлага използването на SEP в качеството на двигател за ARM.

Агенцията разработва две концепции за захващане на фрагмент от астероид. В рамките на първата се предлага ускоряването на малък обект в надуваем ръкав, а проектът на другия апарат предвижда наличието на роботизирани манипулатори, способни да вземат фрагмент от повърхността на голям астероид. НАСА ще избере една от концепциите в края на 2014 година.

След захващането на обекта и доставката му на лунна орбита към него ще се насочи космическият кораб Orion. В задачите на пилотираната експедиция ще влизат не само изучаването на обекта, но и проверката на технологиите за космически полети на далечни разстояния. За астронавтите, които ще вземат участие в полета, се разработват специални скафандри, позволяващи им да излизат в Открития космос далеч от Земята.

Агенцията планира също да създаде скачващи модули за новите апарати. Например именно те ще дадат възможност на пилотирания Orion да се скачи с роботизирания апарат, носещ фрагмента на астероида, да строят марсиански модулни бази или да се оборудват захранващи станции на лунна орбита.

Работата на астронавтите ще заложи основите на изследването на извънземни обекти на място, което е необходимо за началото на разработването на полезни изкопаеми извън пределите на нашата планета.

На каменисти космически тела може да присъстват залежи на кислород и водород, позволяващи да се създават вода, въздух, годен за дишане, както и да служат в качеството на съставки за ракетно гориво.

През септември тази година НАСА започна търсенето на малък астероид, годен за роботизираната експедиция ARM. Засега са открити три такива обекта – 2009 BD, 2011 MD и 2013 EC20. Дължината на първия от тях е 4 метра, на втория – 6 метра, а на третия – 2 метра. Съществуват също три кандидата за проекта за захващане на фрагмент от космическото тяло – астероидите Itokawa, Bennu и 2008 EV5.

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Космос

Коментарите са затворени.

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори