Черните вдовици – сексуалните канибали

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

Wikimedia Commons
Антония Михайлова

Невинаги неутешимите вдовици страдат от загубата на своя съпруг – понякога те сами вдигат ръка за смъртта му.

Това е особено вярно по отношение на черните вдовици. Тези прочути паяци са разпространени по цял свят и имат лоша слава поради силната си отрова. Състоят се от 31 вида.

Главната характерна черта на черната вдовица са умерено дълги, подобни на „гребен“ крака. Паяците имат редица здрави, извити „четинки“ на задните двойки крака.

Този „гребен“ се използва за мятане на мрежата върху плячката. Омотаването става за минути, във връзка с което в паяжината понякога може да се срещне доста едра плячка, например дори гущер, жаба или змийче.

Разцветката на всеки паяк е различна, но всички имат блестящи черни крайници, включително главата и гърдите.

Коремът на северноамериканските вдовици също е изцяло черен, с изключение на черната вдовица, на тялото на което може да се открие червено петно във вид на „пясъчен часовник“.

Окраската на корема на европейските видове варира от петнист при степните видове и продълговати бяло-кафяви петна при европейските видове.

Самка на Latrodectus variolus. Тя е способна да отделя невротоксична отрова, която е 15 пъти по-силна от отровата на гърмяща змия.

Wikimedia Commons

През 2005 г. в руския гр. Таганрог фиксирали истинско нашествие на черни вдовици – преброили повече от 2000. Пострадали двама души. Причините, поради които паяците се появили в града, остават загадка.

© Peter J. Bryant

Самката се чифтосва само веднъж, през целия си останал живот тя пази семенния материал в себе си, като самостоятелно опложда яйцеклетките. Самката създава до 9 пашкула с размери на малко кокоше яйце, и снася в тях до 600 яйца. В пашкула младите паяци се изяждат един друг, така че на бял свят излизат не повече от десет членестоноги.

Размерите на самците на черните вдовици рядко превишават два сантиметра, докато размерът на самките е два пъти по-голям. Те трудно може да се различат в тъмнина и върху растения.

© Firas / Flickr

Паяците имат слабо зрение, но благодарение на чувствителните влакна на крачетата си отлично чувстват вибрации.

Общо в рода на черните вдовици се наброяват 31 вида, от които 13 обитават Американския континент, по осем – Евразия и Африка, един – навсякъде освен Евразия и Антарктида.

Действието на отровата може да започне още след 30 минути, то се съпровожда със силни мускулни спазми. Ако не се потърси лекарска помощ, след час може да настъпят необратими изменения.

…Във всичко останало черните вдовици са съвсем безобидни животни.

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Природа

Коментарите са затворени.

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори